A szelén és a fertőzések
Miért is olyan fontos a szervezetünk számára a szelén?
A szelénnek kitüntetett szerepe van a vírusos és a bakteriális fertőzések leküzdésében. A szelén emellett nagyon sok testi funkcióban vesz részt, pontosabban nagyon sok testi funkciót támogat meg. A szelénnek fontos szerepe van az oxidatív károsodás elleni védelemben, de fontos feladata van a pajzsmirigy egészségének fenntartásában és az immunrendszer aktivitásában is. Mivel a szelén fokozza az immunválaszt, így segíthet a fertőzések elleni küzdelemben. Olyan fertőzések elleni küzdelemben, amelyet vírusok és baktériumok okoznak. Éppen ezért nagyon fontos, hogy főleg a téli és az őszi hónapokban, amikor nagyobb esély van a megfázásra és az influenzára, pótoljuk a szervezetünkben a szelént.
A szelén gazdag forrása a brazil dió, de sok mikrotápanyagot tartalmaz még a napraforgómag, a mustármag, a chia mag, a gomba, a spárga, a csicseriborsó és a teljes kiőrlésű gabonák. Az, hogy ki mennyi szelént fogyasszon, annak is a függvénye, hogy van - e pajzsmirigy problémája. A szakorvos ezzel kapcsolatban tud konkrét felvilágosítást adni.
Önmagában a szelén sem tesz csodákat
Ahhoz, hogy az immunrendszerünk maximálisan képes legyen védekezni a kórokozókkal szemben, nem csak szelénre, hanem más tápanyagokra is szüksége van az immunrendszerünknek. Ilyen tápanyag, a D-vitamin, amelyet napfény vitaminnak is szoktak nevezni. A D-vitamim hiánya nem csak immunrendszeri gondokat okozhat, hanem hiánya, oka lehet egyes rákfajták, a cukorbetegség és a szívbetegség kialakulásának. D-vitaminra szüksége van az immunrendszerünknek, sőt, egyes feltételezések szerint, a pajzsmirigybetegségek jelentős hányada is a D-vitaminhiány következtében jön létre.
A szelént és a D-vitamint táplálékokkal vihetjük be a szervezetünkbe, de kiegészítők formájában is hozzájuthatunk ezekhez a tápanyagokhoz. D-vitamin szükségletünket úgy is kielégíthetjük, ha rendszeresen kiülünk kicsit a napra.