Az alkohol rossz hatással van a tápanyagok felszívódására
Az alkohol és a betegségek
Ma már tudományos vizsgálati eredmények is alátámasztják, hogy az alkohol, nagyobb mennyiségben fogyasztva, negatívan hat az egészségre. A mindennapos és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás súlyosan károsítja az egészséget. A mértéktelen alkoholfogyasztás okozhat májbetegséget, szívbetegséget és egyes rákos betegségek kialakulásáért is felelőssé tehető. Egyes kutatások arra világítanak rá, hogy az alkohol még egyes tápanyagok, köztük a cink felszívódását is meggátolja, ami szintén sok-sok egészségügyi problémát generálhat.
A cink szerepe az egészségünk megőrzésében
A cink, egy olyan tápanyag, amely kiemelt szerepet játszik a növekedésben és a fejlődésben, fontos szerepe van a DNS szintézisben, a normál sejtosztódáshoz is szükségünk van cinkre, illetve a megfelelő sebgyógyulást is biztosítani tudja. A cink, az immunrendszer védelmében is kitüntetett szerepet játszik, illetve a fertőzések leküzdéséhez is szükségünk van erre az ásványi anyagra.
A cink csodálatos tulajdonságai
Amennyiben odafigyelünk a cinkbevitelre, úgy akár egy megfázás esetén, elkerülhetjük az olyan súlyos szövődményt is, mint a tüdőgyulladás. A cinkről bebizonyosodott, hogy antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, de ismeretes még az antivirális és a gyulladásgátló tulajdonsága is. Az influenza, akár egy hétre is ágynak dönthet bennünket, de megfelelő cinkpótlással nem csak a tünetek súlyosságát kerülhetjük el, de a betegség időtartalmát is lerövidíthetjük.
Az alkohol, a cink és más tápanyagok
Az alkoholnak sok negatív hatása van az emberi szervezetre. Az egyik negatív tulajdonsága az, hogy csökkenti a cink felszívódását, és így sok betegségnek nő meg jelentősen a kockázata. Természetesen, nem csak ennek az értékes tápanyagnak a szintje csökken, ha mértéktelenül fogyasztunk alkoholt, hanem más tápanyagok sem szívódnak fel és hasznosulnak kellőképpen.
A mértéktelen alkoholfogyasztás, az egyes B-vitaminok felszívódását is meggátolja. Ezek a vitaminok a következők: B1-vitamin, B3-vitamin, B9-vitamin és B12-vitamin. A B1-vitaminnak kitüntetett szerepe van a tápanyagok energiává alakításában, a B3-vitamin a DNS helyreállításában játszik fontos szerepet, a B9-vitamin a vörösvértestek termelődését támogatja meg, míg a B12-vitamin az idegrendszer megfelelő működését biztosítja. Amennyiben ezek a vitaminok hiányoznak a szervezetünkből, úgy számos betegség is jelentkezhet. Például a demencia, vagy a perifériás neuropátia.
Az alkohol, C- és D-vitamin felszívódását is gátolja. Mindkét vitamin többek között, az immunrendszer védelmét látja el. Ha az immunrendszerünk nem működik megfelelően, úgy nagy esélye van a fertőzések és a betegségek kialakulásának.